Borreliose tema i Puls

Flått og konsekvenser av flåttbitt var tema i Puls den 13.9, og Gerd Marit Berge fra Norsk Lyme Borreliose forening var gjest i studio.
NLBF er naturligvis glad for at problematikken får plass i media, men samtidig er vi kritiske til  vinklingen dette programmet fikk.  For pasienter med alvorlig, kronisk sykdom er det  krenkende at redaksjonen bruker komikere for å berolige folk som ikke selv har erfart hva dette gjelder. Dette er nok et eksempel på at vi fortsatt har en lang vei å gå.
Det mest positive som kom ut av programmet er bekreftelsen på at fastlegene står fritt til å selv å rekvirere utvidede tester for pasienter som mistenkes for å ha borreliose. Denne påstanden ble framsatt av fastlegen (Skavlan), og ble ikke tilbakevist av Per Bjark. Dette er naturligvis et stort skritt framover for mange av våre medlemmer.

Flått og konsekvenser av flåttbitt var tema i Puls den 13.9, og Gerd Marit Berge fra Norsk Lyme Borreliose forening var gjest i studio. 

NLBF er naturligvis glad for at problematikken får plass i media, men samtidig er vi kritiske til  vinklingen dette programmet fikk.  For pasienter med alvorlig, kronisk sykdom er det  krenkende at redaksjonen bruker komikere for å berolige folk som ikke selv har erfart hva dette gjelder. Dette er nok et eksempel på at vi fortsatt har en lang vei å gå.

Det mest positive som kom ut av programmet er bekreftelsen på at fastlegene står fritt til å selv å rekvirere utvidede tester for pasienter som mistenkes for å ha borreliose. Denne påstanden ble framsatt av fastlegen (Skavlan), og ble ikke tilbakevist av Per Bjark. Dette er naturligvis et stort skritt framover for mange av våre medlemmer.  

http://www.nrk.no/nett-tv/klipp/665925/

NLBF mobil

©  Norsk Lyme Borreliose - Forening  
Orgnr: 893991662 

Kontakt

Følg oss